Hodně chlapů v dlouhé chvíli přemýšlí, jak by odvrátili útok teroristů nebo přežili zombie apokalypsu. Říká se, že čím si silnější, tím je těžší tě zabít. S tím by pravděpodobně nesouhlasili výrobci střelných zbraní. Který trénink mi tedy umožní přežít útok krvelačných mrtvol?
Přestože mám osobní preferenci k jistému přístupu fyzické přípravy, zkusme přemýšlet, za jakých podmínek prožijete, když na vás zaútočí soused přeměněn na chodícího zombíka.
Pokud roky trénujete na své jedno opakování s maximální váhou, asi vás šťastnými ve špatný, že nejste před apokalypsou nemrtvých chráněni více než na začátku. Nezachrání vás ani dvě stě kilo na bench pressu. Podle mého mínění, nemá před zombie výhodu chlap, který na mrtvolu potáhne 250 kilo oproti tomu, který táhne 150 kil. Pokud by bylo těžší zabít chlapa, který zvedá enormně těžké váhy, tak by všechny speciální jednotky trénovali ve Westside Barbell. Jenže netrénují.
Tvrdím, že schopnost vyvinout maximální sílu v jednom opakování je nepodstatná? To v žádném případě. Jen konstatuji, že v případě zombie apokalypsy to není na vrcholu pyramidy.
Většina z nás by se v případě konce světa raději ocitla obklopena jednotkou SAS, Navy Seal nebo Specnaz, jako skupinou strongmanů. Mimo jiné si myslím, že strongmani by vás mohly pozřít dříve, než zombíci.
V schopnosti přežít a ve fyzické připravenosti bychom mohli zaměřit pohled právě na elitní jednotky. Chlapi v nich rozumí důležitosti silového tréninku, ale pracují i v kontextu silové vytrvalosti. Fyzička, která není schopna pracovat s batohem o váze 35 – 40 kilo, není to pravé ořechové. A kdo z vás viděl kanón postapokalyptického světa Mad Max, nebo hrál Fallout ví, že toho nákladu si ponesete hodně. Vojáci plavou, pochodují, běhají, trénují s vlastní vahou a s malým příjmem jídla a odpočinku. Takové podmínky učí vojáka přizpůsobit se, a až potom je skutečně těžké ho zabít.
Neznám speciální jednotku, kde by testem byla maximálka na dřep. Nejde však o to démonizovat silový trénink. Rozvoj síly je povinnost a sám dobře vím, že překonání vlastního rekordu na dřep, mrtvý tah, zda tlak na lavičce je skvělý pocit, a předchází mu obrovská dřina a odhodlání. Síla, jako veličina je podstatnou v každé fyzické aktivitě. Trénink s těžkými váhami má své opodstatnění jak pro sprintery, boxer, bedmintonistov, tak i strongmanů. Schopnost nést velkou váhu, získaná při farmářské chůzi, vám dá možnost odnést poslední zásoby potravin do vašeho tanku rychleji, než doběhne zombie dobrman.
A co s výživou? Co když zkolabuje Instagram, a vy se už nebudete moci inspirovat profilem @akojestvzombieapokalypse? Neschopnost snášet hlad, mentální slabina, ktera tvrdí, že po osmi hodinách tvé tělo ohlížet své svaly na kost, z tebe udělají kořist. Pro případ konce světa je třeba vědět, že voda bez elektrolytů je postačující, chléb není jedovatý, a že i 16 hodinový hlad se dá přežít.
Mentální a fyzická vytrvalost je klíčem k tomu stát se nejdrsnějším přeživší apokalypsy. Schopnost cestovat daleko, rychle a s malou spotřebou. Hmmm, kdo trénuje sílu a výdrž? Crossfiteri? Zklamu vás, ale při přežití vám butterfly pull-ups nepomohou, zombie opice vás dostanou. Apokalypsa se nehraje na 6 minutový AMRAP (As Many Reps [or Rounds] As Possible).
Pointa bude jinde. Nejpomalejší bude sežrání. Chcete-li přežít zombie apokalypsu, zeptejte se, zda vám váš trénink pomáhá pohybovat se v horách, odtlačit z cesty překážku, odnést těžký náklad na dlouhou vzdálenost. Nyní asi zmrzl úsměv na tvářích vytrvalostním běžcem. Co když budete muset živou mrtvolu udržet rukama, zda proklestil se přes dav sekerou? I běžci do svého tréninku potřebují silové prvky, jinak hrozí bolavé kolena, kříže, klouby … Ale vlastně, i to je v pořádku. Ti s bolestmi časem zpomalí a trocha zpomalí i ty zombie příšery, i když popravdě, na Maratonce hodně potravy není. Nemusíte být nejrychlejší, ale raději nebuďte nejpomalejší. Trénujte sílu, nezapomeňte na vytrvalost.