HomeSportDiamantová liga: Jamajská sprinterka Fraserová-Prycová zaběhla třetí čas historie na stovce

-

Jamajská atletka Shelly-Ann Fraserová-Prycová zaběhla ve čtvrtek třetí nejlepší čas historie v běhu na 100 metrů. Na mítinku Diamantové ligy ve švýcarském Lausanne dosáhla čas 10,60 s a ve věku 34 let si vylepšila osobní rekord.

Stříbrná z Tokia a zlatá z předchozích dvou olympiád na stovce dokázala zdolat i svou krajanku a šampionku z OH 2020 Elaine Thompsonová-Herahovú o čtyři setiny sekundy. Za její časem před pěti dnů z mítinku Diamantové ligy v Eugene, který byl druhým nejlepším historie, zaostala o šest setinek. K výkonu jí pomohl vítr se silou 1,7 metrů, což je těsně pod hranicí regulérní podpory, kterou jsou 2 m / s.

Venezuelanky Yulimar Rojasová předvedla v trojskoku druhý nejlepší výkon historie 15,56 m. Za svým světovým rekordem z olympiády v Tokiu zaostala o 15 centimetrů.

Svůj den neměl úřadující olympijský šampion v tyči a světový rekordér Armand Duplantis. Švéd nedokázal ani na tři pokusy překonat 582 cm a skončil až čtvrtý. Úřadující mistr světa Sam Kendricks z USA ve svých prvních závodech po vyléčení se z koronavirus laťku ve výši 582 překonal, ale z vítězství se netěšil, protože jeho krajan Christopher Nilsen měl při stejném výkonu lepší zápis a odsunul ho na druhou příčku.

Skvělou formu po olympiádě si udržela 21-letá talentovaná Holanďanka Femke Bolová. Běh na 400 m přes překážky vyhrála v čase 53,05 a o tři setiny překonala rekord mítinku, který držela ještě od roku 1999 Maročanka Nezha Bidouaneová.

Kanaďan Marco Arop na osmistovce zopakoval kousek z Eugene, závody „napálil“ a dokázal přijít vítězně do cíle v čase 1: 44,50 min pro dvojicí Keňanů, kteří ovládli závody na olympiádě. Šampion z Tokia Emmanuel Kipkurui Korir doběhl druhý s odstupem 12 setin sekundy.

V Lausanne se představila i slovenská reprezentantka Gabriela Gajanová. Svěřenkyně švýcarského kouče Louise Heyer obsadila 6. místo v běhu na 800 m, který se konal mimo hlavního programu a nepočítal se do seriálu Diamantové ligy. Její výsledný čas 2: 01,70 min je šestý nejlepší v kariéře a druhý nejlepší v sezóně. Rychleji běžela pouze v rozběhu na OH 2020 v Tokiu (2: 01,41).

„Nejsem nespokojená, ale že bych byla spokojená, to také ne. Nabrala jsem odvahu na nástup a šla jsem dvě stě metrů před cílem na čelo, ale v závěru mi došly síly. Foukalo, asi jsem mohla trochu počkat. Můj čas je však docela dobrý. Jsem ráda, že jsem mohla opět běžet v Lausanne, za což děkuji mému manažerovi a rovněž trenérovi, „řekla po závodě Gajanová podle atletika.sk.